Ako založiť autoservis?


Na aké opravy sa ideálne zamerať pri zakladaní autoservisu?
Pri zakladaní autoservisu Dubnica by ste sa mali zamerať najmä na najčastejšie poruchy áut a ich opravy. Mali by ste zhodnotiť, aké sú Vaše zručnosti a schopnosti, aby ste sa nepustili do niečo, s čím máte málo skúseností a bude to pre Vás predstavovať väčší problém. Nezabúdajte na to, že autoservis nie je len o opravovaní áut, ale aj komunikácií so zákazníkmi. Príjemná a korektná komunikácia je tou správnou cestou k srdciam Vašich zákazníkov. Aj takáto možno pre niekoho maličkosť, zohráva dôležitú úlohu. Spokojný zákazník bude Váš autoservis odporúčať ďalej. Pozitívne referencie sú najlepším nástrojom ako získať nových zákazníkov.
Na čo sa oplatí zamerať?
Medzi základné opravy, na ktoré by ste sa mali zameriavať patria poruchy systému brzdových súprav. Opotrebované brzdové obloženie je nutné vymeniť a brzdy otestovať. Pri brzdách je potrebné ich odvzdušnenie a výmena kvapaliny.
Jedným z veľmi častých úkonov, s ktorými sa stretnete je oprava prevodovky. Jej porucha môže byť spôsobená nesprávnym radením, tiahlami, poškodením ozubených kolies, nedostatočným množstvom oleja, ulomenými zabezpečovacími kolíkmi či problémami so spojkou. Príčin môže byť niekoľko. K odhaleniu tej správnej Vám pomôže diagnostika.

car-3046424_1920

Automatická prevodovka
V súčasnosti stúpajú predaje áut s automatickou prevodovkou. Ak sa rozhodnete venovať aj automatickým prevodovkám ich opravám a servisu, mali by ste mať dostatočné znalosti a skúsenosti s ich opravou. Inak by ste ich mohli pokaziť a spôsobiť väčšiu škodu. Automatická prevodovka je zložité zariadenie, s ktorým sa musí zaobchádzať citlivo. Poruchy dokážete zistiť pomocou diagnostiky. Ich oprava môže byť komplikovaná, pretože sú tvorené zložitým systémom, ktorý sa skladá z hydrauliky, elektroniky a mechaniky. Na jej servis budete potrebovať špeciálne zariadenie, ktoré je určené iba na servisné operácie pre automatické prevodovky. Pri výmene oleja musíte použiť správny a kvalitný olej s predpísanými špecifikáciami. Ak by ste zvolili nesprávny olej, prevodovku by ste mohli čiastočne znefunkčniť alebo závažne poškodiť.
Štartér
Taktiež sa oplatí venovať oprave štartérov. Ten roztáča motor a uvádza ho do chodu. Štartér je vystavený veľkým záťažiam, preto dochádza k jeho častým poruchám. Poruchy štartérov je možné zistiť prostredníctvom diagnostiky. Poruchy sa môžu prejavovať podobne, preto odhalenie miesta poruchy a zistenie príčin ich vzniku si vyžadujú znalosti skúseného automechanika zaoberajúceho sa elektrikou.
Alternátor
Zameriavať by ste sa mali aj na poruchy alternátora, ktoré sa môžu prejavovať nedostatkom energie v elektronike auta. Príčinou môže byť nefunkčný regulátor napätia, opotrebené uhlíky, poškodený diódový mostík alebo opotrebené zberacie krúžky. Oprava alternátora si vyžaduje kompletné rozobratie a očistenie všetkých jeho dielov, kontrolu ložísk a testovanie jednotlivých častí.
Hlava motora
Ďalej sa Vám oplatí zamerať sa na opravy hláv motora. K ich najčastejším poškodeniam dochádza poruchou chladenia. Na vine môže byť termostat, vodná pumpa alebo únik chladiacej zmesi. Poruchy môže zapríčiniť aj nesprávny typ alebo nedostatočné množstvo oleja, olejové čerpadlo, ale aj zanesený sací kôš či nesprávny typ rozvodov. Oprava hláv patrí medzi náročnejšie a komplexnejšie opravy. Vyžaduje si brúsenie valcov a ventilov. Výmenu ventilov a tesnení. Pri oprave je nutné dodržiavať technologické postupy výrobcu motora, ktoré predpisujú technické parametre zahŕňajúce postupy uťahovania hlavy, uťahovacie momenty skrutkových spojov, hrúbky tesnení a jednotlivé vôle, ktoré sa musia merať. S demontážou a montážou hlavy sa spája aj demontáž krytov, výfukového zberača, nasávania, turba, časti elektroniky, čerpadla a palivovej sústavy. Keďže sa jedná o rozsiahly proces, je priam nevyhnutné vykonávanie neustálej kontroly.
Čo sa Vám moc neoplatí
Dnešné autá sú vo veľkej miere vybavené elektronikou. Odhaľovanie zložitej poruchy je náročný proces. Ak sa rozhodnete do niečoho takého pustiť, musíte mať perfektné znalosti z oblasti elektroniky. Pri odhaľovaní chyby je často potrebné rozobrať interiér napríklad plasty, lakťovú opierku, palubnú dosku či demontovať volant. Ide o zdĺhavý proces, kedy musíte skúšať a merať napätie, odpor a rôzne signály prostredníctvom multimetra, skúšačky a osciloskopu. Môže sa stať, že hľadaniu chyby obetuje množstvo času, a aj tak na riešenie neprídete alebo sa s tým natrápite a Vaša práca bude nedostatočne finančne ohodnotená.

výmena pneumatiky

Aké služby sú najviac vyhľadávané?
Medzi najvyhľadávanejšie služby patria servisné prehliadky a príprava na STK a EK. Aby sa predĺžila životnosť auta, sú dôležité jeho pravidelné servisné prehliadky, ako ich uvádza a odporúča výrobca vozidla. Novšie autá disponujú palubným počítačom, ktorý na ne upozorňuje a pri prehliadke sa nastaví nový interval. Pravidelné prehliadky si vyžadujú výmenu oleja ako je motorový olej, servo olej, prevodový olej, olej pre FAP filter. Výmenu prevodového oleja je dôležité vykonávať v manuálnych, ale aj v automatických prevodovkách. Taktiež je potrebná výmena sviečok a výmena filtrov – peľový filter, palivový filter, olejový filter, vzduchový filter. Pri servisných prehliadkach sa vykonáva aj vizuálna prehliadka bŕzd, podvozku, karosérie, náprav, výfukov a kontroluje sa stav akumulátorov.
Palubný počítač alebo servisné prehliadky môžu odhaliť opotrebovanie bŕzd. Tento problém je ďalším z častých dôvodov vyhľadávania autoservisu. Vo väčšine prípadov ide o výmenu kotúčov, brzdového obloženia či brzdovej kvapaliny. Pri ich výmene by ste mali dbať na to, aby ste použili kvalitné náhradné diely, ktoré zabezpečia správnu a dlhodobú funkciu.